Tarihçe

Anasayfa » Tarihçe
share on facebook  tweet  share on google  print  

Tarihçe

YILMAZ SAZAK ULUSLARARASI YAŞ GRUPLARI

ATLETİZM YARIŞMALARI TARİHÇESİ 

 

Yarışmaların öncüsü Yılmaz Sazak, 1928 yılında Ankara’da doğdu.  1963 yılında Yüksel İnşaat’ın kurucuları arasında yer aldı ve vefat ettiği 15 Temmuz 2000 tarihine kadar  Yüksel Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. 

Her alanda verdiği desteklerle Türk Atletizmi’nin önde gelen unutulmaz ismi olan, profesyonel iş yaşamının yanı sıra gençlik yıllarında uğraştığı atletizmi bir  yaşam tutkusuna çeviren Yılmaz Sazak, Türkiye Atletizm Federasyonu’nda çeşitli görevlerde bulundu, 1987-89 yıllarında da başkanlık yaptı. 

Yaşamı boyunca Türk Atletizmi’ni evrensel kulvarlara taşımak için yoğun çalışmalar yapan ve atletizmde özellikle “bireysel sponsorluk” kurumuna öncülük eden Yılmaz Sazak; Semra Aksu, Lale Öztürk, Zeki Öztürk, Ahmet Altun, Serap Aktaş, Gülsüm Durak, Ebru Kavaklıoğlu gibi pek çok atlete kişisel olarak sponsorluk sağladı. Türkiye’de atletizmin gelişmesini ve dünya çapında Türk atletlerinin yetiştirilmesini ilke edinen, bunun için maddi ve manevi hiçbir özveriden kaçınmayan Yılmaz Sazak’ın, 1996 yılında başlattığı “Uluslararası Yaş Grupları Atletizm Yarışmaları” bugün Yüksel Grup Şirketleri öncülüğünde ve üç çocuğu tarafından günümüzde de düzenlenmeye devam ediliyor. 

Yılmaz Sazak Uluslararası Yaş Grupları Atletizm Yarışmaları, Türkiye’de, Türk sporu ve atletizminde, resmi bir kuruluş dışında verilen destekle gerçekleştirilen bir organizasyon olması ve on yıl aralıksız gerçekleştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.  

100, 200, 300, 800, 1000, 1200, 1600 metre, uzun atlama, yüksek atlama, gülle atma, cirit atma, disk atma, 110 metre engelli kategorilerinde gerçekleiştirilen yarışmaların hedefi; Türk atletizmini gelecek yıllarda uluslararası düzeyde temsil edeceğine inandığımız genç atletleri desteklemek ve “yükselen yıldızlara” ışık tutmaktır. 

www.yilmazsazakatletizm.com